Egipt – pośród ludzi

egipt-posrod-ludzi-1

Egipt to miejsce kojarzące się przede wszystkim z Piramidami i Sfinksem. To kraina bogata w historie opowiadające o losach Faraonów oraz wznoszonych na ich cześć świątyń. Egipt to miejsce, w którym niebo i ziemia stanowiły jedność. Czy na przestrzeni lat Egipt wciąż może zachwycać?

Patrząc na własne doświadczenia, śmiało mogę stwierdzić, iż jest to miejsce magiczne. Totalne zróżnicowanie tam panujące jest wręcz intrygujące. Pomimo tak bogatej historii, wciąż panuje tam bieda. Małe miejscowości z domami bez dachów, ale z antenami satelitarnymi, tony śmieci i zaniedbane dzieci. Czy pośród tego można czuć się dobrze? Zapewne nie każdy odnajdzie się w takim otoczeniu. Dlatego dla tych bardziej wymagających, chcących odwiedzić to miejsce, regularnie powstają nowe, co raz to piękniejsze hotele w kurortach turystycznych. Tam nie znajdzie się jednak prawdziwego Egiptu.

Egipt, to nie tylko starożytna architektura, to przede wszystkim kultura tam panująca. Jak wiadomo, w Egipcie dominującą wiarą jest Islam, a społeczeństwo jest bardzo religijne. Dlatego też meczety są dosłownie wszędzie i nie pozwalają o sobie zapomnieć 5 razy w ciągu doby. Ma to swój urok, w szczególności o wschodzie słońca. Modlitwy słyszalne z meczetów to charakterystyczna cecha tego miejsca, dająca się we znaki, nawet bez opuszczania hotelu. Na ulicach można spotkać kobiety ubrane w typowe galabije. Niektóre z nich będą miały zakryte również twarze. Mężczyźni, niestety coraz rzadziej ubierają charakterystyczny dla swojej kultury strój, nosząc się w sposób bardziej europejski. Wędrując ulicami, dostrzeżemy również zaprzęgnięte osły, ciągnące wozy z owocami na sprzedaż i innymi wiktuałami. Odwiedzając większe miejscowości, na pewno trafimy do miejsca o nazwie Old Market. To serce handlu każdego egipskiego miasta. Malutkie stoiska niczym stragany, sklepiki, stoliki barowe – to dzięki temu to miejsce tętni życiem. Każdy sklepikarz zaprasza Cię do środka, chcąc pokazać swój towar. Każdy z nich chce dać tzw. dobrą cenę. Kiedy już wejdziesz, musisz się targować. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany kupnem i tak należy negocjować cenę. Tak właśnie wygląda Egipt.

Otwarci, uśmiechnięci ludzie, którzy korzystają z dobrodziejstw swego położenia. Każdy chce porozmawiać i dowiedzieć się czegoś o miejscu, z którego pochodzisz. Chcą nauczyć się nowych słów w Twoim ojczystym języku. Widać, że są szczęśliwi. Być może dzięki temu Egipt jest miejscem, do którego uwielbiam wracać.