Wakacje 2018 – jak kupić obcą walutę z głową?

wakacje-2018-jak-kupic-obca-walute-z-glowa-1

Tegoroczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz dowiedzieć się, w jaki sposób kupić obcą walutę kraju, do którego planujemy wyjechać. Co jest najbardziej opłacalne?

W wakacje Polacy, jak co roku, udadzą się w różne kierunki Europy, by odpocząć od monotonnej codzienności. Tego typu wyjazdy wiążą się z dużymi kosztami, które warto wcześniej przemyśleć i do których warto się przygotować. Jak to zrobić? Najlepiej jest zacząć od zastanowienia się nad kwestiami walutowymi i środkami płatniczymi, jakie zabierzmy ze sobą za granicę.

Gotówka najlepszym wyjściem? Niekoniecznie

Wiele osób sądzi, że najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą na wycieczkę gotówki, którą wcześniej zakupimy w kantorze. Z ekonomicznego punktu widzenia mają rację – karty płatnicze bowiem zlecają wymianę waluty bankowi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, natomiast kantory przedstawiają korzystne oferty zakupu euro. Co jednak, gdy gotówka zostanie nam skradziona?

Na wyjazdach zagranicznych bywa różnie. Możemy w łatwy sposób stać się ofiarami kradzieży. Incydent tego typu może pozbawić nas wszystkich środków pieniężnych, jakie postanowiliśmy ze sobą zabrać w gotówce. Karta płatnicza stanowi zaś bezpieczniejszą formę ich przechowywania.

Najlepiej jest zatem zabrać na wyjazd zarówno gotówkę jak i kartę płatniczą. W takim układzie płacimy gotówką aż do momentu jej wyczerpania, a wszelkie niezaplanowane wydatki opłacamy kartą.

Gdzie w takim razie wymienić złotówki na euro lub inną walutę?

Okazuje się, że najkorzystniej jest kupować w Polsce waluty najbardziej rozpowszechnione – a więc euro, dolary lub franki szwajcarskie. Kiedy planujemy wyjazd do kraju, w którym są one honorowane i stanowią najtańszą formę płatności – jesteśmy w dobrej sytuacji. Warto wtedy skorzystać z oferty jednego z kantorów internetowych, które oferują najlepsze kursy wymiany walut (np. https://www.dobrykantor.pl). Co jednak, gdy jedziemy na przykład do Chorwacji, w której przecież panującą walutą jest kuna?

To proste. Wystarczy wymienić walutę bezpośrednio na miejscu. Jednak nie ze złotówek, a z euro, które wcześniej zakupimy w Polsce. Warto jednak być czujnym i mieć pod kontrolą to, co zostało już zawarte w koszcie naszej wycieczki i wiedzieć, czy w miejscu naszego stacjonowania można płacić w euro.