Wyprawa pod namiot

wyprawa-pod-namiot-1

Lato to jedna z najpiękniejszych pór roku. Długo świeci słońce, jest ciepło, a dni należą do najdłuższych w roku. Można dosłownie wszystko – wyruszyć na spacer do lasu, odwiedzić plażę ze znajomymi, czy wybrać przygodę i udać się na wyprawę pod namiot w nieznane wcześniej, dzikie miejsce.

Do takiej eskapady potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, a najważniejszym elementem naszego ekwipunku powinien być przysłowiowy „dach na głową”. Wybierając namiot powinniśmy zwrócić uwagę ile osób ma on pomieścić. Jeżeli jedziemy we dwójkę, warto mieć namiot trzy osobowy, ze względu na komfort spania i większy metraż. Warto również zdecydować się na namiot z przedsionkiem, dzięki któremu uzyskamy dodatkowe miejsce na nasze bagaże czy buty. Namiot powinien być również odporny na deszcze. Każdy producent umieszcza taką informację, podając ilość opadów w mililitrach. Wartość ta informuje nas ile dana konstrukcja jest w stanie wytrzymać nim przemoknie.

Kiedy mamy już dach nad głową, pora zastanowić się nad komfortem spania. Jeśli nie ma to dla większego znaczenia – wystarczy zwykła karimata.  Jeżeli jednak cenimy sobie wygodę i mamy możliwość zabrania ze sobą większą ilość bagażu, to zdecydowanie lepszą opcją będzie dmuchany materac. Materac możemy napompować za pomocą pompki nożnej, elektrycznej lub automatycznej – wbudowanej w nasz materac, lub w ostateczności sami go nadmuchać. Mając gotowe legowisko, przechodzimy okrycia. Nawet latem noce bywają chłodne, warto więc się zabezpieczyć i zabrać ze sobą coś ciepłego. Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia śpiwór, który najlepiej zabezpieczy nas przed wychłodzeniem ciała podczas snu. Dodatkowym, nieodzownym elementem naszego biwakowego ekwipunku, powinna być latarka. Kto jeździ nocować w namiocie ten wie, że to urządzenie jest niezbędne. Światło latarki uchroni nas choćby przed potknięciem o sznurki namiotu. Taki ekwipunek pozwoli nam spać spokojnie, ale tylko do czasu. Wraz z porankiem i wschodzącym słońcem, temperatura w namiocie zacznie wzrastać i szybko zamieni jego wnętrze w gorącą saunę. Na to na szczęście też jest rozwiązanie. Folia termiczna to doskonały wynalazek, który pozwoli nam pospać w namiocie o wiele dłużej, niż tylko do wschodu słońca.

Wybierając się w nieznane pod namiot, przede wszystkim należy podejść do tematu odpowiedzialnie, i nie dać się zaskoczyć niekorzystnej aurze pogodowej. Taka wyprawa może okazać się jedną z najpiękniejszych przygód życia. Czego sobie i wam życzę. Ze swojej strony mogę polecić Warmię.